Rossington Swimming Club

Annual Gala Champions 2014

 

Age Group Champions

AgeBoysGirls
7Jonah Tuczemskyi
8Alex Robinson
9Matthew ThompsonElla Shentall
10Alfie HiltonLucy Marsden
11Stan GilkesIsabelle Clark
12Alister DockertyEllie Jackson
13Lewis WatermanAlice McClay
14Freddie GilkesMorgan Blunt
15Joshua SellarsMegan Shentall
OpenJordan AllertonLauren Walker

 

Individual Medley Champions

AgeBoysGirls
7,8,9Alex RobinsonAoife Reilly
10,11,12Stan GilkesIsabelle Clark
13,14,15Joshua SellarsMorgan Blunt
OpenJordan AllertonLauren Walker

 

Special Awards

The following awards are for the special awards these will not be announced until Presentation night, these awards are decided by the coaches & the committee.

AwardPersonReason
Rosebowl Award (A Squad)Isabelle ClarkMost improved swimmer.
Rosebowl Award (B Squad)Georgia Hilton
Matthew Thompson
Most improved swimmer.
Endeavour Award (Boys)Henry BartleAwarded to the swimmer who gives 110% each time.
Endeavour Award (Girls)Ella ShentallAwarded to the swimmer who gives 110% each time.
Widths Award (Boys)Andrew Belleini
Morgan Penno
Awarded to the swimmer(s) who has improved the most throughout the year.
Widths Award (Girls)Lucie Thompson
Harriet Goodier
Awarded to the swimmer(s) who has improved the most throughout the year.
Sprint Night Award (Boys)1st. Joshua Sellars
2nd. Liam Clark
3rd. Thomas Bennison
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Night Award (Girls)1st. Ellie Jackson
2nd. Isabelle Clark
3rd. Narin Cowell
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Ladder Award (Boys)1st. Henry Bartle
2nd. Ross Bilby
3rd. Luke Bartle
Points awarded for all galas including Sprint Night
Sprint Ladder Award (Girls)1st. Lucy Marsden
2nd. Charlie Hilton
2nd. Georgia Hilton
2nd. Alice McClay
Points awarded for all galas including Sprint Night
Most Improved IM Challenge (Boys)Most improved IM Time
Most Improved IM Challenge (Girls)Most improved IM Time
Swimmers SwimmerJoshua SellarsVoted for by the swimmers
Most Improved Stroke TechniqueTroy ClarkFor the swimmer that has the most improved technique.
Brent Newby Junior Volunteer AwardMichael Foulstone
Jessica McClay
Team Captain 2014 (Boys)Joshua SellarsVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2014 (Boys)Michael FoulstoneVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Captain 2014 (Girls)Lauren WalkerVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2014(Girls)Megan ShentallVoted for by the Head Coach and Committee.