Rossington Swimming Club

Annual Gala Champions 2013


Age Group Champions

AgeBoysGirls
7
8Zara Train
9Ellis MwabyCharlotte Britten
10Iestyn mawbyCallie Ramshaw
11Alister DockertyLucy Pickard
12Lewis WaterhouseSophie Weedall
13Joseph GreenhalghMorgan Blunt
14Joshua SellarsMegan Shentall
15Michael FoulstoneLauren Walker
Zara Hand
OpenJoshua GreenhalghRachel Grashion


Individual Medley Champions

AgeBoysGirls
7,8,9Ellis MawbyCharlotte Britten
10,11,12Liam ClarkLucy Pickard
13,14,15Joshua SellarsMorgan Blunt
OpenJoshua GreenhalghRachel Grashion


Special Awards

The following awards are for the special awards these will not be announced until Presentation night, these awards are decided by the committee.

AwardPersonReason
Rosebowl Award (A Squad)Morgan BluntMost improved swimmer.
Rosebowl Award (B Squad)Ellie JacksonMost improved swimmer.
Endeavour Award (Boys)Lewis WaterhouseAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Endeavour Award (Girls)Isabelle ClarkAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Boys)Henry BartleAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Girls)Kirsty West
Aoife Reilly
Awarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Sprint Night Award (Boys)1st. Joshua Sellars
2nd. Joshua Greenhalgh
3rd. Joseph Greenhalgh
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Night Award (Girls)1st. Lucy Pickard
2nd. Callie Ramshaw
3rd. Morgan Blunt
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Ladder Award (Boys)1st. Joshua Andrew
2nd. Lewis Waterhouse
3rd. Joseph Greenhalgh
Points awarded for all galas including Sprint Night
Sprint Ladder Award (Girls)1st. Callie Ramshaw
2nd. Sophie Weedall
3rd. Isabelle Clark
Points awarded for all galas including Sprint Night
Most Improved IM Challenge (Boys)1st. Lewis Waterhouse
2nd. Joshua Andrew
3rd. Liam Clark
Most improved IM Time
Most Improved IM Challenge (Girls)1st. Abigayle Leese
2nd. Isabelle Clark
3rd. Ellie Jackson
Most improved IM Time
Swimmers SwimmerMorgan BluntVoted for by the swimmers
Most Improved Stroke TechniqueCallie RamshawFor the swimmer that has the most improved technique.
Dave Binnington AwardIestyn MawbyFor the swimmer that has made the most improvement after an injury.
Brent Newby Junior Volunteer AwardJoshua Greenhalgh
Team Captain 2013 (Boys)Jordan AllertonVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2013 (Boys)Joshua SellarsVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Captain 2013 (Girls)Lauren WalkerVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2013(Girls)Shannon AllertonVoted for by the Head Coach and Committee.