Rossington Swimming Club

Annual Gala Champions 2011


Age Group Champions

AgeBoysGirls
7
8Liam ClarkCallie Ramshaw
9Lucy Pickard
10Joel FeirnLucy Clarke
11Joseph GreenhalghMorgan Blunt
12Joshua SellarsKatie Pendlebury
13Michael FoulstoneLauren Walker
14Joshua GreenhalghJessica McClay
15Aaron WalkerSasha Gaskell
OpenJordan AllertonChelsea Eales


Individual Medley Champions

AgeBoysGirls
7,8,9Liam Clark

Lucy Pickard
10,11,12Joshua SellarsKatie Pendlebury
13,14,15Aaron WalkerLauren Walker
OpenJordan AllertonChelsea Eales


Special Awards

The following awards are for the special awards these will not be announced until Presentation night, these awards are decided by the committee.

AwardPersonReason
Rosebowl Award (A Squad)Joshua GreenhalghMost improved swimmer.
Rosebowl Award (B Squad)lauren cawstonMost improved swimmer.
Endeavour Award (Boys)Alexia LovellAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Endeavour Award (Girls)Michael FoulstoneAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Boys)Awarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Girls)Awarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Sprint Night Award (Boys)1st. Ben Jones
2nd. Jacob Jones
3rd. jack Gilkes
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Night Award (Girls)1st. Lauren Cawston & Hollie Hazlett.
2nd. Jenna Clark
3rd. Emma Masterman
Points awarded for sprint night and PB's.
Sprint Ladder Award (Boys)1st. Joshua Greenhalgh
2nd. Joseph Greenhalgh
3rd. Joel Feirn
Points awarded for all galas including Sprint Night
Sprint Ladder Award (Girls)1st. Caitlin Feirn
2nd. Lucy Clarke
3rd. Morgan Blunt
Points awarded for all galas including Sprint Night
Most Improved IM Challenge (Boys)Toby CoxMost improved IM Time
Most Improved IM Challenge (Girls)Lauren CawstonMost improved IM Time
Swimmers SwimmerChelsea EalesVoted for by the swimmers
Most Improved Stroke TechniqueJoshua SellarsFor the swimmer that has the most improved technique.
Brent Newby Junior Volunteer AwardJacob greenhalgh
Team Captain 2011 (Boys)Jacob GreenhalghVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2011 (Boys)Joshua GreenhalghVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Captain 2011 (Girls)Chelsea EalesVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2011(Girls)Farrah GaskellVoted for by the Head Coach and Committee.