Rossington Swimming Club

Annual Gala Champions 2010


Age Group Champions

AgeBoysGirls
7
8
9Joel FeirnLucy Clarke
10Freddie FosterMorgan Blunt
11Joshua SellarsKatie Pendlebury
12Michael FoulstoneLauren Walker
13Joshua GreenhalghHolly Smith
14Aaron WalkerSasha Gaskell
15Jacob GreenhalghFarrah Gaskell
OpenJason AtkinsonRebecca Warner


Individual Medley Champions

AgeBoysGirls
7,8,9Joel Feirn
Lucy Clarke
10,11,12Joshua SellarsKatie Pendlebury
13,14,15Aaron WalkerChelsea Eales
OpenJason AtkinsonRebecca Warner


Special Awards

The following awards are for the special awards these will not be announced until Presentation night, these awards are decided by the committee.

AwardPersonReason
Rosebowl Award (A Squad)Katie PendleburyMost improved swimmer.
Rosebowl Award (B Squad)Joel FeirnMost improved swimmer.
Endeavour Award (Boys)Adam CunliffeAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Endeavour Award (Girls)Megan ShantallAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Boys)Joshua Andrews
William Pope
Widths Award (Girls)Georgia Groves
Callie Ramshaw
Sprint Night Award (Boys)Joseph GreenhalghPoints awarded for sprint night and PB's.
Sprint Night Award (Girls)Zara HandPoints awarded for sprint night and PB's.
Swimmers SwimmerAaron WalkerVoted for by the swimmers .
Dave Binnington AwardMichael FoulstoneFor the swimmer that has made the most improvement after an injury.
Most Improved Stroke TechniqueJoseph GreenhalghFor the swimmer that has the most improved technique.
Daniel Rothery AwardAwarded to swimmer who swam most lengths.
Brent Newby Junior Volunteer AwardRebecca Warner
Most Improved ChallengeZara Hand
Most Improved ChallengeJoshua Moore
Team Captain 2010 (Boys)Jacob GreenhalghVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2010 (Boys)Aaron WalkerVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Captain 2010 (Girls)Rebecca WarnerVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2010 (Girls)Farrah GaskellVoted for by the Head Coach and Committee.