Rossington Swimming Club

Annual Gala Champions 2009


Age Group Champions

AgeBoysGirls
7
8Samuel SellarsLucy Clarke
9Freddie FosterLeonie Moore
10Joshua SellarsKatie Pendlebury
11Matthew ArnoldLauren Walker
12Joshua GreenhalghJessica Gillatt
13Aaron WalkerLauren Pendlebury
14Jacob GreenhalghFarrah Gaskell
15Adam Kendrick
OpenJason AtkinsonRebecca Warner


Individual Medley Champions

AgeBoysGirls
7,8,9Samuel Sellars

Lucy Clarke
10,11,12Joshua GreenhalghJessica Gillatt
13,14,15Jacob GreenhalghFarrah Gaskell
OpenJason AtkinsonRebecca Warner


Special Awards

The following awards are for the special awards these will not be announced until Presentation night, these awards are decided by the committee.

AwardPersonReason
Rosebowl Award (A Squad)Jacob GreenhalghMost improved swimmer.
Rosebowl Award (B Squad)Ben CarvilleMost improved swimmer.
Endeavour Award (Boys)Andrew WangAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Endeavour Award (Girls)Eva ClarkeAwarded to the swimmer who tries but hasn't quite got there.
Widths Award (Boys)George Oliver
Widths Award (Girls)Jade Birbeck
Sprint Night Award (Boys)Jacob GreenhalghPoints awarded for sprint night and PB's.
Sprint Night Award (Girls)Jessica GillattPoints awarded for sprint night and PB's.
Swimmers SwimmerAndrew BlacklockVoted for by the swimmers
Dave Binnington AwardCarys Clarke
Anna Kemp
For the swimmer that has made the most improvement after an injury.
Most Improved Stroke TechniqueFarrah GaskellFor the swimmer that has the most improved technique.
Daniel Rothery AwardAndrew Blacklock (5600m)Awarded to swimmer who swam most lengths.
Brent Newby Junior Volunteer AwardChris Newby
Team Captain 2009 (Boys)Andrew BlacklockVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2009 (Boys)Jordan AllertonVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Captain 2009 (Girls)Rebecca WarnerVoted for by the Head Coach and Committee.
Team Vice-Captain 2009(Girls)Shannon Allerton
Voted for by the Head Coach and Committee.